Spacer po Lesznie

Leszno jest bardzo ciekawym miastem  położonym w województwie wielkopolskim,  pomiędzy dwoma
dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. To piękne miasto posiada ciekawą historię sięgającą XIV w. oraz wiele zabytków i miejsc godnych odwiedzenia.Największym skarbem Leszna jest wspaniały  barokowo-klasycystyczny ratusz uznawany za najpiękniejszy w Wielkopolsce.

Stoi on na rynku, który jest centralnym punktem miasta. Ratusz jest ze wszystkich stron  otoczony pięknymi kamienicami o różnokolorowych fasadach wybudowanych w większości pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. W pierzei północnej zwracają uwagę dwa sąsiadujące ze sobą budynki: pochodząca z końca XVII wieku kamieniczka nr. 15, której fasadę wieńczy obelisk z półksiężycem i dom, według tradycji, należący do Jana Jonstona.Warto wiedzieć , że niezmiennie od 1788 r. w tej kamieniczce mieści się apteka. Nad wejściem można zauważyć godło domu „Pod łabędziem” ,a przy wejściu widoczne są metalowe elementy do wiązania koni. Na wschodniej pierzei znajduje się najstarszy budynek w rynku : kamieniczka nr. 19 z podcieniami, wzniesiona prawdopodobnie w 1634 r.

Będąc na rynku w  Lesznie warto  zobaczyć również  i inne zabytki, tym bardziej, że znajdują się one w pobliżu. Zaledwie kilkaset metrów od rynku w kierunku południowym znajduje się pałac Sułkowskich. Jest to barokowa rezydencja jednego z właścicieli Leszna – Augusta Sułkowskiego – szambelana króla Augusta II, posła na sejm i mecenasa sztuki. Pałac ten znajduje sie przy Placu Kościuszki. Otacza go niezbyt duży, ale zadbany park ze stawem, oraz imponujących rozmiarów drzewami, z których każde opatrzone jest tabliczką z nazwą gatunku.

Niedaleko rynku znajduje się Nowa Synagoga, która została zbudowana w ostatnich latach XVII wieku w miejsce starej synagogi (która spłonęła). Synagoga użytkowana była przez gminę żydowską w Lesznie do 1939 roku. Zdewastowany budynek, w którym po II wojnie światowej mieściła się m.in. łaźnia miejska, a później magazyn „Samopomocy Chłopskiej”, przejęło w 1992 roku Muzeum Okręgowe w Lesznie. Obecnie budynek pełni funkcję galerii sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie, a w jednej z sal urządzono stałą ekspozycje „Żydzi w Lesznie”.

Z kolei kierując się na południe od rynku można dojść do kościoła Świętego Mikołaja – leszczyńskiej fary z imponującym, bogato zdobionym wnętrzem. Budynek powstał w miejscu zniszczonego podczas pożaru w połowie XVII wieku, najstarszego leszczyńskiego kościoła. Innym budynkiem sakralnym Leszna wartym obejrzenia jest obecnie rzymskokatolicki kościół Świętego Krzyża,wybudowany w XVIII wieku przez wiernych wyznania luterańskiego. Bardzo ciekawe jest również okalające kościół  lapidarium rzeźby nagrobnej utworzone w latach 1956–1960 z części nagrobków i obelisków przeniesionych ze zlikwidowanych cmentarzy protestanckich. Na uwagę zasługują epitafia nauczyciela króla Stanisława Leszczyńskiego, epitafia dziecięce z elementami teologicznymi i biblijnymi, nagrobek kowala z atrybutami pracy oraz płyta upamiętniająca Eliasa Müllera znajdująca się na ścianie kościoła. Do terenu koscielnego przylega  plac nazwany imieniem Johanna Metziga – zasłużonego dla Leszna niemieckiego lekarza, przyjaciela Polaków. Przy placu znajduje się muzeum z imponującym zbiorem dokumentującym historię miasta, kulturę ludową regionu i malarstwo. Centralny punkt placu zdobi imponujących rozmiarów dąb – pomnik przyrody.

To nie wszystkie miejsca godne obejrzenia w  tym mieście. Jest ich znacznie więcej.
Warto się tu wybrać lub przejeżdżając przez Leszno, zatrzymać się na parę godzin . Spacerując urokliwymi uliczkami starego miasta poczujemy jego klimat oraz poznamy ciekawą historię Leszna.